Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Dijital Pazarlama Öne Çıkanlar

SMMA Nedir, Nasıl Yapılır? SMMA ile Para Kazanma

SMMA Nedir? SMMA ile gelir elde etmek

Günümüzün gelişen dünyasında internet ve dijital mecraların yeri kaçınılmaz derecede büyük öneme sahiptir. Instagram, Tiktok, Youtube gibi platformların kullanıcıları gün geçtikçe artmakta ve markaların bu alanlarda bulunma ihtiyacı doğmaktadır. Her işletme sahibinden sosyal medyadan veya dijital pazarlamadan anlaması ve iyi yönetmesi beklenemez. İşte bu sebeple burada yeni bir yönetici yapıya, yani SMMA’lara ihtiyaç oluşuyor. SMMA’lar sizin yerinize sosyal medya ve internet dünyasındaki varlığınızı sağlıyor ve doğru stratejilerle markanızı bu alanlarda en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyorlar. Gelin SMMA kavramına ve SMMA ile nasıl para kazanılır ve iş modeli olarak nasıl uygulanır gibi sorulara yanıt arayalım.

SMMA Nedir?

SMMA açılımı itibariyle Social Media Marketing Agency yani Sosyal Medya Pazarlama Ajansı olarak tanımlanır. İsminin içinde “ajans” kelimesinin geçmesi sizi yanıltmasın. İşini iyi yapan ve her biri kendi alanında uzman birkaç kişilik ekiple de SMMA ile gelir elde etmek mümkündür. SMMA’ların başlıca görevi yönettikleri markaların çevrimiçi ortamlarda var olmasını ve işletmenin bir kazanç elde etmeyi sağlamasıdır.

Sosyal Medya Pazarlama Ajansları genel itibariyle aşağıda sıraladığımız alanlarda hizmet verirler.

 • Sosyal Medya Yönetimi
 • Grafik Tasarım İşleri (Logo, tasarım, reklam görselleri vs.)
 • Reklam Metinleri
 • İçerik Üretimi
 • Strateji ve planlama
 • Analiz ve raporlama
 • Dijital işbirliklerini yönetme
 • Halka ilişkiler faaliyetleri (Marka adına iletişim, yorumlar, mesajlar vs.) 

Eğer bir işletmeniz varsa ve dijital mecralarda var olmak istiyorsanız ve yeterince dijital pazarlama bilginiz yoksa bir SMMA ile çalışmak markanıza ve size iyi gelecektir. Peki SMMA yani Sosyal Medya Pazarlama Ajansı olmak için neler yapılmalıdır? SMMA ile nasıl gelir elde edebilirsiniz. Şimdi de bu soruları inceleyelim.

SMMA Nasıl Yapılır

SMMA Nasıl Yapılır? Nasıl Para Kazanılır?

SMMA yaparak para kazanmak, daha doğrusu SMM (Social Media Marketing) yapmak için öncelikle bir alıcınız yani müşteriniz olması gerekir. Kimdir bu müşteriler? İşletme sahipleri. Müşteriniz herhangi bir sektörden olabilir ama her sektörün kendine ait zorlukları olduğunu unutmamak gerekir. SMMA’nızın ilk müşterisini bulmak başlarda zor olabilir fakat kendinizi geliştirmeye ve daha görünür olmaya devam ederseniz ilk müşteriniz de sizi fark edecektir. Müşterileriniz arttıkça da daha geniş bir business network’e (İş ağına) sahip olacaksınız.

SMMA olmak ve Sosyal Medya Pazarlaması yapabilmek için genel hatlarıyla aşağıdaki maddelere ihtiyacınız olacaktır.

1- Ekip: Her biri alanında uzman bir ekip kurmalısınız. Çünkü her işi çok iyi şekilde yapmak zorunda değilsiniz. Başlıca grafik tasarım, video, içerik yazarı, sosyal medya yöneticisi ve bir müşteri ilişkileri elemanına ihtiyaç duyabilirsiniz. Sosyal Medya Ajansı sahibi olarak siz de bunların her biri hakkında az da olsa bilgi sahibi olmanız, kriz yönetimi gibi kritik konularda karar verebilir ve ajansınızı büyütürken daha doğru yol haritaları çizebilir olmanız da oldukça önem taşımaktadır.

2- Gelir Modeli Belirleme: SMMA’nızda vereceğiniz hizmetlerden nasıl bir gelir elde edececğiniz, bir hizmet için ne kadar gideriniz ve mesainiz olacağını hesaplayıp gelecek müşterilerinize detaylı bir bilgi verebiliyor olmanız gerekir.

3- Portfolyo ve Görünürlük: Ekibinizi de kurduğunuza göre artık takımınızdan çıkan çalışmaları potansiyel müşterilerinize gösterme zamanı gelmiştir. Unutmayın, her marka daha önce yaptığınız çalışmaları ve özellikle kendi sektörlerinde yaptığınız çalışmaları merak edecek ve sizlerden talep edecektir.  İlk etapta hiç müşteriniz olmasa bile hedeflediğiniz sektörden birkaç hayali marka yaratarak yapacağınız çalışmalardan örnekler oluşturabilirsiniz.

4- Hedef Sektör: Her ne kadar iyi bir ajansın her sektörde başarılı bir yönetim yapabilmesi gerekse de, başlangıçta yeteneklerinize ve ekibinizin uzmanlaştığı alanlara uygun bir sektör hedeflemeniz önemlidir. Çünkü her sektörün kendine ait dinamikleri ve yönetim dili vardır.

5- Müşteri Ağı: İlk müşterilerinizi almaya başladıktan sonra onlara ne kadar iyi hizmet verirseniz müşteri ağınız o kadar hızlı genişleyecektir. Bununla birlikte ajansınızın bir web sitesi olması, fiverr.com gibi potansiyel müşterilerinizin olduğu yerlerde görünür olmanız da bu ağın büyümesine katkıda bulunacaktır.

6- Dönüşüm ve kazanç sağlama: Tüm yolculuğunuz bu maddeyi gerçekleştirmek için olmalı. Çünkü ne kadar müşteri ile çalışırsanız çalışın, işletmeye değer ve kazanç sağlamıyorsanız yavaş yavaş sizinle çalışmak isteyecek markaların azaldığına şahit olursunuz.

SMMA’nın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Her işte olduğu gibi SMMA’larda da bazı iyi yönler ve kötü yönler vardır.

Avantajları:

 • Uzaktan çalışma imkanı
 • İnternet olan her yerden işinizi yönetebilme
 • Yaratıcı işlere olanak sağlaması
 • Gelir seviyelerinin yüksek olması

Dezavantajları:

 • Markaya karşı edinilen sorumluluğun getirdiği stres
 • Müşteri beklentilerinin bazen abartı olması
 • Rekabetin yüksek olması
 • Hız ve süreklilik gerektirmesi


Bu saydıklarımız SMMA’lar için geçerliydi. Bununla birlikte bir SMMA ile çalışmanın da avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Avantajları arasında markanızın dijital dünyada var olması başta sayılabilir. Aynı zamanda sosyal medya işini profesyonellerine bırakırken siz de bu alana yoğunlaşmak yerine işinize odaklanabilirsiniz. Bu noktada artevia360.com olarak en uygun fiyatlarla yanınızda olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

SMMA ile çalışmanın dezavantajları arasında da çok fazla ajansın bulunması sayılabilir. Bu kadar kalabalık bir sektörde doğru kişilere ulaşmanız her seferinde mümkün olmayabilir ve bu sürede markanız ve kurumsal kimliğiniz zarar görebilir. En önemlisi de vakit kaybediyor olabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetim Ajansı

SMMA Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bir SMMA tam olarak ne yapar?

Sosyal Medya Pazarlama Ajansı markaların dijital mecralardaki reklamcılık faaliyetleri başta olmak üzere; iletişim, halka ilişkiler faaliyetlerini markalar adına yürütür ve stratejiler geliştirir.

İşletmem için bir SMMA’ya ihtiyacım var mı?

Bu işlemleri kendiniz de yapabilirsiniz fakat yeterince bilgi sahibi olmadığınız durumda bu işi profesyonellerine bırakmanız markanız için oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca sosyal medya tarafı yerine şirket yönetimine yoğunlaşmanız işinizi daha hızlı büyütmenize yardımcı olur.

Sosyal Medya Ajansları Fiyatları Nelerdir?

Çalışacağınız ajansın kalitesine göre ve verilen hizmetlere göre değişmekle birlikte aylık 5000TL ile 50000TL arasında oldukça geniş bir yelpazede fiyatlandırma mevcuttur.

Memnun kalmazsam ajansımı değiştirebilir miyim?

Bazı ajanslar sözleşme ile çalışmaktadır ve sözleşme süresi içinde çalışmayı bıraktığınızda sizlere bir maliyeti olabilir fakat Artevia360 Dijital Ajans herhangi bir sözleşme ile çalışmaz ve istediğiniz zaman çalışmayı sonlandırabilirsiniz.

Bu yazımızda SMMA hakkında tüm detayları iletmeye çalıştık. Eğer hoşunuza gittiyse daha fazla kişiye erişmesine katkıda bulunmak için kendi sosyal ağlarınızda paylaşabilir ve Dijital Pazarlama hakkında yenilik ve haberleri kaçırmamak için artevia360.com’u sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz. Herkese bol kazançlar dileriz.

Author

Artevia

Dijital Reklamcılık Blogu

Comments (3)

 1. 35.01hsbd3prqcvpqqddfepdn28sz@mail4u.run
  Mayıs 1, 2024

  officiis dicta error id eos est ipsa suscipit eos soluta quae facilis doloremque blanditiis ut voluptas quos ut. ut eos ut vel ut tempore atque molestias dignissimos sed ex velit qui cum. quidem persp

 2. Stabrovideot
  Mayıs 1, 2024

  Тиристорный однофазный стабилизатор напряжения переменного тока компенсационного типа с высокой точностью поддержания выходного напряжения (±1%)

  стабилизаторы напряжения http://stabrov.ru.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir