Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Grafik Tasarım Öne Çıkanlar

Şirket için Logo Tasarımı Nasıl Yapılır? Logo Hakkında Her Şey

Şirketler için logo tasarımı nasıl yapılır

Şirket için logo tasarımı, bir işletmenin kimliğini ve markalaşma sürecini temsil eden kritik bir sanatsal ifadedir. Logo, bir şirketin yüzüdür ve hatta dijital dünyada işletmenin elçisidir. Logo ile şirketinizin değerlerini, hedeflerini ve misyonunu yansıtarak potansiyel müşterilerinize ve rakiplerinize hızlı bir şekilde iletebilirsiniz. Aynı zamanda, logo tasarımı, işletmenizin rekabetçi pazarda ayırt edilmesine yardımcı olan görsel bir semboldür.

Logo, marka kimliğinizin temel parçalarından biridir. Unutmayın ki; başarılı bir logo tasarımı, bir işletmenin güvenilirlik, profesyonellik ve rekabet avantajı kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca, iyi düşünülmüş bir logo ile müşterilerinizin zihninde kalıcı bir izlenim bırakabilir ve sadakat oluşturabilirsiniz. 

Bu yazıda, şirket için logo tasarımının temellerini, sürecini ve önemini ele alacak, aynı zamanda logo tasarımının markalaşmadaki kilit rolünü vurgulayacağız. Logo tasarımının ne olduğunu anlamak, işletmenizin başarısına katkıda bulunmak için temel bir adımdır. Logo tasarımının inceliklerine dalarken, işletmenizin marka kimliği ve itibarı üzerinde nasıl bir etki yarattığını keşfedeceğiz. Ayrıca yazımızın son kısmında ücretsiz logo tasarım yapabileceğiniz programlar hakkında sizleri kısaca bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Hazırsanız, şirket için logo tasarımı rehberimize başlayabiliriz!

Logo Tasarım Süreçleri 

Yukarıda belirttiğimiz gibi hazırlayacağınız logo, işletmenizin kimliğini şekillendirecek. Bu yüzden logo tasarım sürecinde markanızın misyon ve vizyonunu belirleyerek, logonun değerlerinizi yansıttığından emin olmalısınız. Markanızın yüzünü hazırlarken aşağıdaki noktalara önem vermelisiniz: 

Sadelik

less is more

Sizde sadakat oluşturmuş markaları ele alın. Bu markaların logolarının sade ve net olduğu daha önce dikkatinizi çekmiş miydi? Markalar genellikle sade şirket logosu oluşturma konusunda ısrarcıdırlar. Bunun sebebi ise basit ve net tasarımların, akılda kalıcılığı sağlaması. Ayrıca, sade logo tasarımları  göz yormaz ve algı karışıklığını önler. 

Dolayısıyla siz de amblem tasarlama süreçlerinizde sadeliğe önem vermelisiniz. Örneğin, logo renklerini belirlerken maksimum 2-3 renk aralığı tercih etmeli, karışıklıktan kaçınmalısınız. 

Boyut ve Uyum

Şirket logonuzun farklı platformlarda ve boyutlarda her zaman iyi görünmesi yani yüksek çözünürlükte olması gerekir. Ücretsiz logo tasarım programları çoğu zaman yüksek çözünürlük veya vektörel format imkanlarını premium üyelikler ile sağlıyor. Ancak, yine de marka tasarımınızı sonuçlandırdığınızda küçük bir ücret ile logonuzu yüksek çözünürlükte indirmeyi ihmal etmemelisiniz. Vektörel format, şirket logonuzun kolayla boyutlandırılmasını ve farklı platformlarda uyumlu bir şekilde kullanılmasını sağlayacak. 

Özgünlük ve Marka Kimliği

Şirket için logo tasarımı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de logonuzun markanıza özgü olmasıdır. Çünkü özgünlük, markanızı rakiplerinizden ayırır ve tanımlar. 

Özgün tasarım markanızın gücünü artırmanıza yardımcı olur. Ayrıca, logonuzu başka bir markadan esinlenip yaratmanız durumunda, rakip marka logonuzun kullanımını mahkeme kararıyla durdurabilir. Marka bilinirliği sağladığınızda pazarda bu gibi bir dava ile anılmamaya özen göstermeniz gerekiyor. 

Hedef Kitle

Şirket logosu oluşturma sürecinde, hedef kitlenizi göz önünde bulundurmak, başarılı bir marka kimliği oluşturmanın kritik bir parçasıdır. Hedef kitlenizin yaş, cinsiyet, ilgi alanları ve demografik özellikleri gibi özelliklerini anlamak, logonuzun tasarımını yönlendirmenize yardımcı olur. 

Örnek verecek olursak, çocuklara yönelik bir ürün veya hizmet sunan bir markanın logosu, canlı renkler ve çocuklar için çekici grafikler içerebilirken, finansal bir kuruluşun logosu daha ciddi ve profesyonel bir görünüm taşımalıdır. 

Hedef kitlenizin beklentilerini anlamak, logonuzun etkili bir şekilde iletişim kurmasını sağlar ve markanızın onlarla daha iyi etkileşimde bulunmasına yardımcı olur. Bu nedenle, logo tasarımı sürecinde, marka başarınızı artırmak için hedef kitlenizin tercihlerini ve ihtiyaçlarını dikkate almalısınız.

İlham

Evet logonuz özgün olmalı. Ancak, daha önce logo tasarımı yapmamış bir kişi sadece misyon, vizyon veya hedef kitlesine göre bir logo oluşturamaz. Dolayısıyla rakiplerinizden veya farklı sektörlerdeki firmalardan ilham almaya çalışabilirsiniz. 

Özellikle günümüzdeki trendleri takip edebileceğiniz Pinterest, Behance, Canva gibi platformlardan ilham alabilirsiniz. 

Logo Türü

Şirket için logo tasarımı oluşturmaya başlamadan önce logo türleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Edindiğiniz bilgiler ışığında hangi logo türü ile devam edeceğinize karar vermelisiniz. 

Sözcük Logolar (Logotypes)

Bu logo türü, sadece metin içeren logoları temsil eder. Yani, şirketin adını veya marka adını stilize edilmiş bir yazı tipiyle ifade edebilirsiniz. Örnek olarak Coca-Cola logosunu verebiliriz.

coca-cola logo
Logotypes yani sözcüklü logolardan en bilineni Coca-cola logosudur.

Sembol Logolar (Logomarks) 

Sembol logolar, sadece bir sembol veya ikon içeren logolardır. Bu logo türünü seçerseniz metin olmadan tanınabilen grafiksel bir sembol ile logonuzu oluşturacaksınız. Bu kategoride belki de en çok bilinen örnek Apple logosu olabilir.

Apple Logo
Sade sembolü ile tüm dünyada tanınan Apple logosu

Kombinasyon Logolar (Combination Marks)

Bu logo tipi, hem metin hem de sembol içeren logoları ifade eder. Metin ve sembol bir arada bulunur ve markanın tanınabilirliğine katkıda bulunur. Örneğin McDonald’s logosu kombinasyon logoları kategorisindedir.

Mc donals logo
Hem sembol hem yazı kullanımına örnek McDonalds logosu

Bağımsız Sembol Logolar (Emblem Logos)

Bağımsız sembol logolar, bir madalyon, rozet veya şekilde metin ve sembolün bir arada bulunduğu logolardır. Bu tür logolar çoğunlukla Starbucks gibi geleneksel veya resmi kurumlar tarafından kullanılır.

Starbucks Logo

Mascot Logolar

Mascot logo tipi, bir karakter veya maskotunun yer aldığı logoları ifade eder. Bu logo tipini kullanan firmalara baktığımızda, bu logo tipinin genellikle çocuk ürünleri veya eğlence sektörü markalarında kullanıldığını görüyoruz. Örneğin  KFC’nin Colonel Sanders maskotu bu kategoriye güzel bir örnek olabilir.

KFC Logo
Mascot kullanımına en iyi örneklerden biri KFC logosudur.

Minimalist Logolar

Minimalist logolar, basit ve az ayrıntı içeren tasarımlardır. Bu logolar, sadelik ve netlik konusunda öne çıkar ve genellikle teknoloji veya modern markalar tarafından tercih edilir. Aynı zamanda hızlı logo oluşturma konusunda minimalist logolar güzel bir başlangıç olabilir. Nike Swoosh minimalist logo kategorisinde inceleyebileceğiniz logolardan biri olabilir.

Nike Logo
Minimalist tasarım için gösterilebilecek en iyi örneklerden biri Nike’ın Swoosh’ı

Tiptori Logolar (Wordmarks)

Bu logo türü, günümüzde markalar tarafından çokça tercih ediliyor. Bu kategoride, logonun kendisi metinden oluşur ve metin tipografi tasarımıyla öne çıkar. Disney logosunu inceleyebilir, kendi şirket logosu tasarımınız konusunda fikir edinebilirsiniz.

Disney Logo
Tiptoriye örnek Disney logosu

Renk Geçişli Logolar (Gradient Logos)

Renk geçişli, şirket için logo tasarımı, logonuza modern ve çekici bir görünüm kazandıracaktır. İnstagram logosu renk geçişli logolar arasında en iyi örnekler arasında yer almaktadır. 

İnstagram logo
Gradient Instagram Logosu

Ücretsiz Logo Tasarım Programları

Logonuzu tasarlarken hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini ve kullanabileceğiniz logo türlerini kısaca anlattık. Eğer bir dijital ajans ile çalışmayacaksanız, temel seviyede logo tasarımı için kullanabileceğiniz platformları aşağıda sizlerle paylaştık. 

Canva

Canva ücretsiz stok görsel, sunum taslakları, özgeçmiş hazırlama vb pek çok kategoride hizmet sunuyor. Ancak son dönemlerde, kaliteli hizmet sunmamasına rağmen yüksek ücret isteyen logo tasarım platformlarına karşı hamle olarak sunduğu logo tasarım seçeneğiyle pek çok girişimci tarafından tercih edilir hale geldi. 

Canva’yı şirket için logo tasarımı konusunda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Platformun premium seçeneği ise logonuzu yüksek çözünürlükte indirmenize, ücretli itemleri kullanmanıza olanak sunuyor. Bu platformun en iyi özelliklerinden birinin de ilk ay ücretsiz kullanabilmeniz. Logonuzu hazırlayıp, tüm işlemlerinizi bitirdikten sonra ücretli üyeliğinizi iptal edebilirsiniz. 

Shopify Logo Maker

Bedava logo yapma amacıyla Shopify Logo Maker ya da Hatchful’u kullanabilirsiniz. Bu programda yüzlerce profesyonel şablondan seçerek özel bir logo oluşturabilirsiniz. Logo yaratıcı, farklı sektörler için özel logo tarifleri sunar. Ayrıca, tasarımınızı oluşturduktan sonra, kendi logo dosyalarınıza anında erişim elde edersiniz. 

Şirket için logo tasarımı Hatcful ile kolayca yapılabilir. Böylelikle, işinizi temsil eden özgün bir logo oluşturarak müşterileri çekebilir ve markanızı yansıtan bir imaj oluşturabilirsiniz. 

Ucraft

Ucraft ile herhangi bir üyelik oluşturmadan şirket için logo tasarımına başlayabilirsiniz. Platform bir milyondan fazla simgeyi barındırıyor. Bu simgeler daha çok karikatürize görünümde olduğu için oluşturacağınız logo modern bir görünümde olacak.

Platformda hızlı logo oluşturma işlemini bitirdikten sonra, ücretsiz üyelik oluşturup logonuzu PNG formatında indirebilirsiniz. Bu aşamadan sonra pek çok kullanıcı hazırladıkları taslakları grafikere göndererek yüksek çözünürlüklü logolarını oluşturuyor. Artevia 360 Dijital Ajans olarak, Ucraft üzerinde oluşturduğunuz logoları baz alarak, istediğiniz tarzda logo oluşturmanıza destek olabiliriz. 

Graphic Springs

GraphicSprings listenin belki de en güçlü önerilerinden biri. Platformda üye dahi olmadan logonuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Logonuzu oluştururken daha fazla komuta ve yaratıcılığa sahip olmak isterseniz bu platform tam size göre!

Eğer logonuzu bir profesyonel yardımı ile oluşturmak isterseniz, sitede talep oluşturabilirsiniz. Tamamen sizin talebinize sadık kalarak, profesyonel tasarımcılar logonuzu istediğiniz formatta gönderiyor. Örneğin temel paket satın aldığınızda 3 iş gününde logonuz size ulaşırken premium pakette 1 iş gününde logonuzu tasarımcılar gönderiyor. 

Wix

Wix çoğu zaman web site oluşturma platformu olarak bilinse de platformda ücretsiz bir şekilde şirket için logo tasarımı yapılabiliyor. Platform kategorilere göre logo önerileri sunarken logonuzu yüksek kalitede, vektörel formatta indirmenizi sağlıyor. 

ÖZET

Logo tasarımı şirketler için çok önemlidir. Logo, bir işletmenin yüzüdür ve markanın kimliğini yansıtır. Basitlik, boyut ve uyum, özgünlük ve hedef kitle, logo tasarımında dikkate alınması gereken faktörlerdir. 

Logo türleri; sözcük , sembol, kombinasyon, bağımsız sembol, maskot, minimalist, tiptori, renk geçişli logolar olmak üzere pek çok kategoriye ayrılıyor. Logo türünü seçerken, hedef kitlenin isteklerini anlamak, etkili bir logo tasarımının anahtarıdır. 

Ücretsiz logo tasarım programları ile basit seviyede logolarını oluşturabilirsiniz. Canva, Shopify Logo Maker, Ucraft, Graphic Springs ve Wix gibi platformlarda ücretsiz logo tasarımı yapabilirsiniz. Unutmayın ki logo, işletmenin marka kimliğinin önemli bir parçasıdır ve doğru bir şekilde tasarlandığında büyük bir etki yaratabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Şirket logoları nasıl olmalı?

Şirket için logo tasarımı yaparken, oluşturduğunuz logonun sade, net ve özgün olmasına, farklı formatlarda kullanılabilir yapıda ve hedef kitlenize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. 

Logo tasarımı için hangi program kullanılır?

Şirket için logo tasarımı temelde Adobe Illustrator üzerinde yapılmaktadır. Ancak bedava logo tasarımı yapmak isterseniz Canva, Shopify Logo Maker, Ucraft vb gibi platformları kullanabilirsiniz. 

Logo tasarımı kim yapar? 

Profesyonel logo tasarımı bu konuda eğitim almış grafikerler tarafından yapılmaktadır. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi, yapay zeka desteği, ücretli / ücretsiz derslere daha kolay ulaşım sayesinde pek çok kişi profesyonel seviyede logo tasarım hizmeti vermektedir. Bunun yanında, marka logosu oluşturma konusunda yaratıcılığınıza güveniyorsanız internet ortamında bulabileceğiniz pek çok programı kullanabilirsiniz. 

Logo ölçüleri nasıl olmalı?

Logo ölçüleri sizlerin tercihine göre değişmektedir. Kimi platformlar 1024 x 1024 çözünürlükte logo tercih ederken, başka platformlar 1280 x 720 ölçülerinde logoları tercih etmektedir. Bu yüzden logonuzu oluşturduktan sonra farklı ölçülerde kullanılabilmesi için vektörel formatta indirmeniz gerekmektedir.

Author

Artevia

Dijital Reklamcılık Blogu

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir